Ovaj vapaj žene koja ima toliko toga da kaže, kojoj je plodonosni dah zapeo u grlu, koju ušutkuju u vakuumu, imperativ je društvu i njeno ljudsko pravo. Pa, ako za ženu, žensko znanje, perspektivu i akciju nema mjesta i senzibiliteta u patrijarhatu koji se inkorporirao u svaki segment ljudskog života, izuzev kao figure njegovog čuvara koja odgovara potrebama muškosti i bezglasnog objekta koji se povinuje, žene će stvoriti vlastiti aktivistički, kreativni, duhovni i misleći prostor.
Upravo to su uradile profesorice Zilka Spahić Šiljak i Jadranka Rebeka Anić, projektom online FER škole, metaprostorom za razmjenu ženskih ideja, saznanja ali i osjećanja u kome se dekonstruišu patrijarhalni narativi i spajaju religija i feminizam – dvije identitetske odrednice, koje se, zbog muškog monopola nad religijom, se (samo) čine nepovezivima i nepomirljivima.
Imala sam sreću da sam učestvovala u online FER školi (Feminizam i Religija) TPO fondacije iz Sarajeva (BiH) i Ekumenske inicijative žena iz Omiša (Hrvatska). Profesorice Zilka Spahić Šiljak i Jadranka Rebeka Anić su kreirale podržavajući prostor za naše ženske glasove. Nakon radionica i zajedničke knjige “I vjernice i građanke “, čiji je cilj naglasiti važnost religije i njen uticaj na oblikovanje rodnih odnosa, odlučile su pokrenuti ovu školu i omogućiti ženama regiona da saznaju i proizvode zajedno nova znanja.
Škola se odvijala online usred pandemije Covida, pružajući učesnicama priliku da uče o feminizmu – istoriji, razvoju, kompleksnosti i teologiji, filozofiji, da vode diskusije, dijeleći svoja lična iskustva i ekspertize. Okupila je žene različitih profesionalnih usmjerenja i interesovanja, gradeći most između nas i ukazujući nam na postojeću ali skrivenu vezu feminizma i religije.
Kao šlagvort postignutom, u Sarajevu, od 16. do 19. novembra 2023. godine, održana je prva FER Konferencija – “A, ti sestro govori!”, koja nas je okupila uživo. Škola je bila poput produktivne kontemplativne osame, iskorišteno vrijeme za individualni rast, dok je Konferencija predstavljala izlazak u svijet, nakon što smo se opremile znanjem koje trebamo širiti, svaka na svoj autentičan način. Učesnice su imale priliku formalno se upoznati i zbližiti kroz različite radionice poput slikanja i plesa, ali i neformalno u slobodnom vremenu. Na predavanjima, panel diskusijama, razmjenjivale su se ideje i planirali novi zajednički projekti.
Cilj FER Konferencije bio je ojačati žensku solidarnost, podići svijest o uticaju patrijarhata na sve nas i naglasiti potrebu za ujedinjenim djelovanjem kako bismo podstakle društvenu transformaciju i pomogle u izgradnji mira i u rješavanju problema rodno uvjetovanog nasilja. Ovaj susret dodatno je ojačao regionalnu saradnju žena sa Balkana i porodit će još sličnih projekata i konkretnih društvenih rezultata. FER škola i Konferencija su pokazale kako se akademija i aktivizam prožimaju, pružajući sveobuhvatan pristup pitanjima ženskih ljudskih prava. Bitno je naglasiti da je program konferencije omogućio svakoj učesnici da doprinese u onim područjima u kojima se najbolje snalazi, dok su različite profesionalne perspektive i interdisciplinarni pristup doprinijeli cjelovitim zaključcima. Prostor za žene postoji, napravile su ga žene ne čekajući da to neko drugi učini za njih i zato – I ti sestro uključi se u FER školu i govori!
Ajša Tunović, novinarka
Tekst je nastao u okviru FER konferencije “A ti sestro govori” održane u Sarajevu, u periodu od 16-19. novembra 2023. godine. Konferenciju su realizovale TPO Fondacija i Ekumenska inicijativa žena Omiš.