ODRŽANA REGIONALNA FER KONFERENCIJA „A TI SESTRO GOVORI!“ U SARAJEVU

Pogledajte film

Regionalna FER konferencija „A ti sestro govori!“ realizovala se u periodu od 16-19. novembra 2023. u Sarajevu. Nakon online susreta u okviru pet kurseva, polaznice su imale priliku upoznati se i uživo. Učesnice su diskutovale sa stručnjakinjama iz oblasti feminizma, teologije, obrazovanja, književnosti, umjetnosti, glume, novinarstva i pravnih nauka) kroz predavanja, panele i kreativne radionice.

FER konferencija je započela predavanjem „Važnost umjetnosti u ženskom aktivizmu“, kroz koje je direktorica Ekumenske inicijative žena Omiš, Carolyn Boyd Tomasović istakla da je umjetnost ARTikulacija, uobličen doživljaj, percepcija i iskustvo unutrašnjeg i vanjskog svijeta i estetičko-simbolički način komunikacije sa svijetovima, sa drugima, sa samim sobom i Bogom. Iako su umjetnice, povjesno posmatrano bivale skrajnute, angažirano, aktivističko likovno i vizualno žensko stvaralaštvo, moćan je medij koji potiče na izmjenu svijesti i percepcije, paradigmatske promjene i inspiriše akciju.

Tokom panela „Ima li (ne)ravnopravnost religiju?“ panelistice, Anja Zalta, Zilka Spahić Šiljak i Jadranka Rebeka Anić, navele su da u dekonstrukciji androcentrizma u religijama je naglašena važnost “utjelovljenog iskustva” vjere – lična odgovornost i neposredno iskustvo vjernice, umjesto apstraktnih koncepata i doktrina. Ključni su svjesnost o isključenosti žena iz tumačenja, prepoznavanje diskontinuiteta u svetim tekstovima te ženska hermeneutika i uključivanje žena u suvremene interpretacije.  

Panelom „Mentalno i duhovno nasilje“, panelistice Dževada Šuško, Jadranka Rebeka Anić i Šejla Džanan zaključile su da unutar Rimokatoličke Crkve i u islamskim institucijama postoje slučajevi nasilja čiji su počinitelji religijski autoriteti. Odnosi moći i kontrola su u pozadini, a ono uključuje slučajeve seksualnog, psihološkog i duhovnog nasilja. Autoriteti suptilno ispiru um svojih žrtava iskorištavajući povjerenje i ranjivost.

Zaključak panela „Ženska lica mučeništva“, panelistica Jasmina Husanović Pehar, Ajla Demiragić i Amra Pandžo, bio je da se analizom narativa o Rabiji Al-Adeviji u sufizmu i Svetoj Kumernisi u kršćanstvu, može ustanoviti kako su se formirali arhetipi svetica te koje su dominantne odlike na kojima se insistiralo. U oba slučaja, naglašava se poništenje ženskosti manifestovano na tijelu, dajući ženi status “počasnog muškarca” kao modela i mjerila ženske pobožnosti.

Kako su žene prikazane u medijima govorile su panelistice Lana Bobić i Ružica Ljubičić tokom panela „Zavjera šutnje i medijsko izvještavanje“. Izbjegavanje senzacionalizma, stereotipizacije, opravdavanja, romantizacije  nasilja, okrivljavanja žrtve te zaštita identiteta, osvještavanje problema, empatija i poštovanje žrtava, tačnost i potpunost informacija, osnaživanje javnosti kroz edukaciju, konsultacije sa aktivistima i stručnjacima i izbjegavanje reviktimizacije je ključno za medijsko izvještavanje o femicidu i rodno zasnovanom nasilju koje ispunjava etičke standarde.

Kroz proces terapijskog slikanja se otkriva jedinstvena povezanost između unutarnje suštine i kreativnosti. Raznovrsni i orginalni radovi pokazuju nam širinu ljudskog iskustva – od krugova koji simboliziraju kontinuitet, do cvjetova koji odražavaju vedrinu, rast i promjene. Art radionicu održala je slikarka, Alisa Teletović.

Kroz vjeru kao izvor snage, integritet kao temelj odluka i empatiju, žena vjernica oblikuje svijet u kojem svaki tren postaje prilika za širenje mira i nesebično davanje. U tom svjetlu, vjernica je arhitektica mira koja u svakom izazovu vidi priliku za društvenu transformaciju. Poput svake druge žene, vjernica uči i raste kroz iskustva, hrabro zagledana u dubine vlastite duše, mijenja se i napreduje ujedno bivajući inspiracija drugima za rad na sebi – bio je zaključak panela  „Odbrana integriteta vjernica kao osoba, pravo na život, na život u miru; religioznost kao izvor snage za žene“ u kojem su učestvovale Amra Pandžo, Ana Marija Raffai i Ana Vujković Šakanović.

Pokretom i plesom žene oslobađaju pozitivnu energiju, jačaju tijelo i pružaju pažnju zanemarenim dijelovima tijela koji u sebi nose nakupljenu tenziju i stres. Kroz ove aktivnosti slave Boga i izražavaju zahvalnost slaveći svoju vitalnost i povezujući se sa svojim duhovnim aspektima kroz fizički izražaj. Radionicu Slobodno iskustvo pokreta održala je glumica, Irma Alimanović Alihodžić.

Tokom konferencije umjetnica Kasja Jerlagić i novinarka Ajša Tunović zabilježile su momente konferencije kroz crtež i tekst. Crteži akvarelom i ključne poruke prikazane su na izložbi, zadnjeg dana konferencije. Također, značajne momente konferencije zabilježila je i fotografkinja Imrana Kapetanović te su njene fotografije izložene zajedno sa crtežima i tekstovima.

Koncept „žene čuvarice patrijarhata“ ogleda se u prisutnosti rane indoktrinacije žena u primarnoj socijalizaciji – u okviru porodice te u sekundarnoj kroz obrazovni sistem i globalizaciju koja ih usmjerava i zadržava u patrijarhalnoj podjeli rada i društvenih uloga – bio je zaključak panela „Patrijarhat naš svagdašnji, ne daj nam danas“, panelistice: Jasna Kovačević, Ajša Luković i Nada Drobnjak.

Mlada umjetnica, Uma Đurić, održala je radionicu pod nazivom „Ko je ubio Boga u meni?“ baziranu na metodi Jeržija Grotovskog, režisera i teatarskog inovatora. Radionica se fokusirala na povezivanje sa vlastitim tijelom, integraciji emocija i slobodnoj ekspresiji. Radionicu „Bilješka o ženi: od potlačenih do onih koje mijenjaju svijet“ održala je književnica Melida Travančić. Voditeljica je istakla da su autofikcijska djela u kojima autorke iz različitih zemalja – Palestina, Iran, Albanija, BiH, Crna Gora – koja tematiziraju proživljeno nasilje, veoma bitna jer ta literatura pruža uvid u kulturu i običaje, podiže svijest o nasilju u različitim kontekstima.

Cjelokupni program FER konferencije dostupan OVDJE.

Kratka retrospektiva FER Konferencije dostupna je, u video materijalu.

English version of the video