Online FER škola
Neakademski kursevi
16. 10. 2023. do 16. 12. 2023.
Naziv kursa: Feminizam – „apsolutna psovka“ (Zapad)
Da li znamo što je feminizam i zašto se žene ograđuju od feminizma? U čemu je problem? Zašto žene često kažu: Ja sam za ravnopravnost ali nisam feministkinja.
Kroz ovaj kurs ćete upoznati koja prava su žene zahtijevale na Zapadu tijekom 19 i 20. stoljeća te kojim su argumentima opravdavale svoje zahtjeve. Ujedno ćete upoznati ključne povijesne ličnosti feminizma koje su popločale put za ostvarivanje ravnopravnosti žena sa muškarcima. O njima se ne uči u školama, njihova borba se sistemski prešućuje, a ako se o njima i govori, onda su etiketirane kao „muškarače“ koje ruše familiju, tradiciju, religiju i naciju.
Žene ne traže više prava od muškaraca, već jednaka prava što im se i danas osporava. Stoga je važno upoznati se i sa sekularnim i religijskim argumentima koji se koriste u osporavanju tih prava.
Ako želite više saznati odakle vam prava koja uživate danas, uključujući i pravo glasa, obrazovanja, zaposlenja i političkog angažmana, onda je ovo kurs u kojem možete dobiti odgovore na ova pitanja. Prava nikome nisu dana, već ih je neko izborio i mogu biti reducirana i oduzeta. Stoga je važno upoznati se sa mehanizmima borbe i ostvarivanja ženskih ljudskih prava na kojima su radile i rade i dalje feministkinje.
Naziv kursa: Istočna lica feminizma
Postoji li feminizam samo na Zapadu? Da li je feminizam spojiv sa religijom? Da li ste čule da postoje islamski, budistički, hinduistički i drugi feminizmi u Aziji, Africi i drugdje u svijetu?
Ako želite odgovore na ova pitanja, onda nam se pridružite na ovom kursu na kojem vas nudimo zanimljive rasprave o različitim formama feminizama na Istoku i njihovih religijskih utemeljenja.
Naziv kursa: „A ti bona sestro šuti, čuvaj obraz familije“. Rodno utemeljeno nasilje i religijski odgovori
Koliko puta ste čule da netko kaže: “Šuti, ne govori nikome.” „Čuvaj obraz i čast familije.“ „Bolje je da djeca imaju oca kakav kod da je.“ „Budi dobra prema njemu pa će se on promijeniti.“ „Pazi što govoriš ne izazivaj ga.“ Ovakvim izjavama se podržava nasilje i poručuje žrtvi da je ona odgovorna, suodgovorna ili kriva za nasilje koje doživi.
Kroz ovaj kurs propitujemo na čemu se temelje ovakve izjave, kojim argumentima u kulturi, tradiciji i religiji se nasilje opravdava i prešućuje. Tijekom rasprava upoznat ćete se o tome što je nasilje, što je rodno uvjetovano nasilje, kako ga prepoznati, koje vrste nasilja postoje, te koji su mehanizmi prevencije i zaštite. Rasprave ćemo temeljiti na tekstovima iz Tore, Biblije i Kurana, medijskom izvještavanju o nasilju, te mehanizmima pravne i psiho-socijalne podrške koji su dostupni žrtvama nasilja.
Ako smatrate da šutnja nije zlato i da se prešućivanjem nasilja ne čuva obraz familije, pridružite nam se na online raspravama ovoga kursa.
Naziv kursa: Je li žena čovjek? Od mitova, svetih tekstova do suvremene znanosti
Cilj kursa je analizirati različite narative počevši od drevnih mitova preko biblijskih i kuranskih tekstova do suvremenih popularno-znanstvenih i znanstvenih radova.
Kurs propituje antropologiju u judeo-kršćansko-islamskim tradicijama u kojima se sve do početka 20. stoljeća propitivalo da li je žena čovjek i ako jeste u kojoj mjeri. Takva pitanja su temeljena na Aristotelovom učenju. On je, istražujući životinjski svijet, rekao da je ženka kao sakat mužjak. Ta se izjava u filozofskim i teološkim radovima tumačila da je žena nedovršeni i nepotpuni muškarac te da kao takva nije sposobna za obrazovanje i javne političke uloge.
Suvremena znanost je davno osporila Aristotelove teze o aktivnoj muškoj i pasivnoj ženskoj prirodi. Unatoč tome rodni stereotipi temeljeni na njegovim tezama i dalje su prisutni kako u religijskim tako i sekularnim narativima o obiteljskim i javnim funkcijama. Naime, ako i danas slušamo da su muškarci s Marsa a žene s Venere, da su žene osjećajne i slabe a muškarci racionalni i jaki, da su žene za obitelj a muškarci za politiku i upravljanje te da je sve to u skladu s Biblijom, Kuranom i suvremenom znanošću, to znači da rodni stereotipi i dalje oblikuje odnose između žena i muškaraca.
Da li je to baš tako? Ako želite nešto više saznati o ovim pitanjima, pridružite se online raspravama na ovom kursu.
Kurs: Je li mir „ženska stvar“?
Što je mir i kako ga razumijemo? Da li postoji ženski i muški mir? Da li su žene više okrenute miru nego muškarci? Da li su žene prirodno mirotvorne i nenasilne?
O svim ovim ali i drugim pitanjima, kao što su: religijski i sekularni resursi izgradnje mira, feministička etika pravde i brige, ženske mirotvorne inicijative u ratu i miru i td. razgovaramo na ovom kursu.
Cilj je ponuditi rodno inkluzivno razumijevanje izgradnje mira, mirovnih teorija, te praktičnih primjera mirotvorki iz svijeta i regije.
Ako želite saznati više o tome zašto je mir važan, i zašto se tiče i žena i muškaraca te na koji način afirmirati mir u svom okruženju pridružite nam se na ovom kursu.