Da je feminizam pokret koji se ne bori samo za rodnu ravnopravnost već se zauzima i za ekologiju (zaštitu svega stvorenoga) i za mir i nenasilje, zorno svjedoče ruske feministkinje. Stereotipno uvjerenje da su žene apolitične i da njihovi prosvjedi za režim ne predstavljaju opasnost kao što to predstavljaju prosvjedi raznih muških političkih stranaka ili nevladinih udruga, mudro koriste i postaju jednim od najaktivnijih društvenih pokreta koji prkose državnoj represiji. U svom manifestu ruske feministkinje dekonstruiraju narativ da se rat protiv Ukrajine vodi i u cilju zaštite „tradicionalnih vrijednosti“. Takav se narativ čuje i na našim prostorima i često se i religijski utemeljuje. Takvim narativom autoritarne političke vođe i njihovi sljedbenici pokušavaju manipulirati strahovima i nesigurnostima građana izazvanih raznim krizama i predstavljaju se kao „spasitelji“. Tim narativom oni zapravo za suvremene krize optužuju zakonski osiguranu rodnu ravnopravnost i promijenjene uloge žena i muškaraca u obitelji, društvu i vjerskim zajednicama kao i uvažavanja ljudskih prava svih onih čiji način života i samoidentifikacija nisu u skladu s uskim patrijarhalnim normama. Bijes društva usmjeravaju na emancipaciju žena i uvažavanje ljudskih prava LGBTQ skupina a prikrivaju da ekonomske i druge nesigurnosti proizlaze iz njihove pohlepe za bogatstvom i moći i zaštitom koruptivnih struktura koje ih održavaju na vlasti. Samozvani zaštitnici „tradicionalnih vrijednosti“ predstavljaju se i kao zaštitnici „života od rođenja“ i time pridobivaju vjerske vođe i vjernike različitih vjeroispovijest. Koliko ti zaštitnici „života od rođenja“ cijene život zorno se vidi u tome što se ne libe na stotine tisuća života žrtvovati u besmislenim ratnim pohodima. Fizička smrt zbog rata, gladi, bolesti, progonstva ništa im ne znači ako služi njihovom geopolitičkom cilju. Još manje ih brine „društvena smrt“. Ta smrt se događa kad smo živi ali zbog svog rodnog, nacionalnog, vjerskog, klasnog ili nekog drugog identiteta, nemamo mogućnost da se obrazujemo, zaposlimo i oblikujemo život u skladu sa svojim sposobnostima. Tom smrću, primjerice, umiru milijuni djece u izbjegličkim logorima. U logoru su rođeni, u logoru odrastaju, mnogi od njih u logoru i umiru.
Ruske feministkinje su objavile manifest u kojem protestiraju protiv rata koji Rusija vodi protiv Ukrajine i protiv manipulacija sadržanih u ratnom narativu. Taj je manifest objavljen na https://jacobin.com/2022/02/russian-feminist-antiwar-resistance-ukraine-putin. U nastavku donosimo prijevod tog manifesta.
Ruski feministički otpor ratu: Manifest
Ruski predsjednik Vladimir Putin je 24. februara oko 5.30 po moskovskom vremenu najavio “specijalnu operaciju” na teritoriji Ukrajine u cilju “denacifikacije” i “demilitarizacije” ove suverene države. Ova operacija se dugo pripremala. Nekoliko mjeseci, ruske trupe su se kretale prema granici sa Ukrajinom. Istovremeno, rukovodstvo naše zemlje negiralo je bilo kakvu mogućnost vojnog napada. Sada vidimo da je to bila laž. Rusija je objavila rat svom susjedu. To Ukrajini nije dalo pravo na samoopredjeljenje niti bilo kakvu nadu za miran život. Izjavljujemo — i to ne po prvi put — da se rat vodi već posljednjih osam godina na inicijativu ruske vlade. Rat u Donbasu je posljedica ilegalne aneksije Krima. Vjerujemo da Rusija i njen predsjednika nisu i nikada nisu bili zabrinuti za sudbinu ljudi u Lugansku i Donjecku, a priznanje republika nakon osam godina bilo je samo izgovor za invaziju Ukrajine pod plaštem oslobođenja. Kao građanke Rusije i feministkinje, osuđujemo ovaj rat. Feminizam kao politička snaga ne može biti na strani agresorskog rata i vojne okupacije. Feministički pokret u Rusiji se bori za ranjive grupe i razvoj pravednog društva sa jednakim mogućnostima i perspektivama, u kojem ne može biti mjesta nasilju i vojnim sukobima. Rat znači nasilje, siromaštvo, prisilno raseljavanje, slomljene živote, nesigurnost i nedostatak budućnost. To je nepomirljivo sa osnovnim vrijednostima i ciljevima feminističkog pokreta. Rat pogoršava rodnu nejednakost i unazađuje napredak ljudskih prava za mnogo godina. Rat uz to ne donosi samo nasilje bombi i metaka, već i seksualno nasilje: kako istorija pokazuje, tokom rata rizik od silovanja se povećava nekoliko puta za svaku ženu. Zbog ovih i mnogih drugih razloga, ruske feministkinje i one koje dijele feminističke vrijednosti treba da stanu protiv ovog rata kojeg je pokrenulo rukovodstvo naše zemlje.
Aktuelni rat, kako pokazuju Putinova obraćanja, vodi se i pod zastavom „tradicionalnih vrijednosti“ koje proglašavaju vladini ideolozi — vrijednosti koje je Rusija navodno odlučila promovisati širom svijeta kao misionar, koristeći nasilje protiv onih koji ih odbijaju prihvatiti ili imaju drugačije stavove. Svako ko je sposoban za kritičko razmišljanje dobro razumije da te “tradicionalne vrijednosti” uključuju rodnu nejednakost, eksploataciju žena i državnu represiju protiv onih čiji način života, samoidentifikacija i postupci nisu u skladu sa uskim patrijarhalnim normama. Opravdanost okupacije susjedne države iz želje da se promovišu tako iskrivljene norme i koja teži demagoškom „oslobođenju“ je još jedan razlog zašto se feministkinje širom Rusije moraju suprotstaviti ovom ratu svom svojom energijom.
Danas su feministkinje jedna od rijetkih aktivnih političkih snaga u Rusiji. Dugo vremena, ruske vlasti nas nisu doživljavale kao opasan politički pokret, a samim tim i jesmo privremeno manje pogođene represijom države u odnosu na druge političke grupe. Trenutno više od četrdeset pet različitih feminističkih organizacija djeluje širom zemlje, od Kalinjingrada do Vladivostoka, od Rostova na Donu do Ulan-Udea i Murmanska. Pozivamo ruske feminističke grupe i individualne feministkinje da se pridruže feminističkom antiratnom otporu i ujedine snage da se aktivno suprotstave ratu i vladi koja ga je započela. Pozivamo i feministkinje širom svijeta da se pridruže našem otporu. Mnogo nas je, i zajedno možemo mnogo: Preko proteklih deset godina, feministički pokret je stekao ogromnu medijsku i kulturnu moć. Vrijeme je da se to pretvori u političku moć. Mi smo opozicija ratu, patrijarhatu, autoritarizmu, i militarizamu. Mi smo budućnost koja će prevladati.
Pozivamo feministkinje širom svijeta:
• Da se pridružite mirnim demonstracijama i pokrenete offline i online kampanje protiv rat u Ukrajini i Putinove diktature, te organizujete sopstvene akcije. Osjećajte se slobodno da koristite simbol feminističkog pokreta anti-ratnog otpora u svojim materijalima i publikacijama, kao i hashtagovi #FeministAntiWarResistance i #FeministsAgainstWar.
• Da distribuirate informacije o ratu u Ukrajini i Putinovoj agresiji. Cijeli svijet treba da podrži Ukrajinu u ovom trenutku i da odbije da pomogne Putinovom režimu na bilo koji način.
• Da podijelite ovaj manifest sa drugima. Potrebno je pokazati da su feministkinje protiv ovog rata — i bilo koje vrste rata. Također je bitno pokazati da još ima ruskih aktivista/ica koji/e su spremni/e da se ujedine u opoziciji prema Putinovom režimu. Svi smo mi u opasnosti od progona od strane države i potrebna nam je vaša podrška.
Feministički antiratni otpor ima Telegram kanal sa dodatnim informacijama (na ruskom). Članovi/ce inicijative su anonimni/e iz sigurnosnih razloga. Njegova predstavnica je Ella Rossman u Londonu (https://www.facebook.com/eyurossman).
Prvi put objavljeno 27. februara 2022. (https://jacobinmag.com/2022/02/russian-feminist-antiwarresistance-ukraine-putin).
Policija privodi prosvjednicu tijekom antiratnog prosvjeda na Puškinovom trgu u Moskvi, 24. 02. 2022. (Sergei Savostyanov / TASS putem Getty Images), online na: https://jacobin.com/2022/02/russian-feminist-antiwar-resistance-ukraine-putin